توضیحاتی در مورد سمباده
ارسال شده در سه شنبه 27 آذر 1397 توسط کیوان محمدی در دسته سنباده

توضیحاتی در مورد سمباده

 

تمامی آنچه که باید در مورد سنباده بدانید..

در این مقاله نیکاتجارت اورامان توضیحات کاملی از سنباده در اختیارتان قرار داده که امید است مورد توجه شما کاربر گرامی قرار بگیرد.

تعریف سنباده :

سنباده عبارت است از دانه های سخت ساینده و خورنده ای  که با چسب های مخصوص مخلوط شده و بر روی صفحات کاغذی و پارچه ای مخصوص چسبانده می‌شود و برای ساییدن و پرداخت در صنعت از آن استفاده می‌شود. سنباده ورقه‌ای از جنس کاغذ، مقوا یا پارچه است و برای ساییدن مواد مختلفی چون فلزات، چوب، گچ و در بعضی موارد سرامیک استفاده می‌شود.
سنباده معمولاً برای صاف کردن و آماده کردن سطح ناصاف و خشن به کار می‌رود تا برای رنگ‌کاری آماده شود. همچنین گاهی سنباده برای ناصاف و خشن کردن سطوح صاف بکار می‌رود تا آنها را برای چسب زدن آماده سازد.

مواد ساینده مورد استفاده در سنباده:

 • مواد طبیعی : ماسه، سنگ چخماق(فلینت)، سنگ کوارتز، سنگ لعل (گارانت)
 • مواد مصنوعی : کربور سیلیسیم، اکسید آلومینیم، براده فلزات، کاربید سیلیسیم

انواع ذرات ساینده:

 • اکسید آلومینیم: نوعی سنباده با رنگ قهوه ای متمایل به قرمز که از ویژگی های شاخص آن عمر بالا و ضد پرشدگی می باشد .این سنباده حتی در دورهای بالا نیز قدرت براده برداری خود را حفظ کرده و برای فلزات غیر آهنی، چوب سخت و کار بر روی آلومینیم مناسب می باشد.سرامیک: این سنباده معمولا رنگ قرمز و در برابر فشار بالا ، گرمای زیاد حین کار بر روی قطعه کار بسیار مقاوم می باشد. ساختار کریستالی دانه بندی آن باعث می شود تا برای براده برداری و برش فلزات مناسب باشد. از سرامیک برای سنباده زنی فلزات،براده برداری فولاد ضد زنگ، تیتانیوم و سوپر آلیاژها و همینطور برای کاربردهایی که نیازمند فشار زیاد یا متوسط بر روی قطعه کار هستند استفاده می شود
 • سنباده سیلیکون کاربایدسخت ترین و تیزترین نوع سنباده است. به رنگ مشکی و بدلیل تیز بودن دانه بندی سیلیکون کارباید جهت براده برداری سریع و خنک مورد استفاده قرار میگیرد. از موارد استفاده این سنباده میتوان به سنباده زنی فلزات غیر آهنی نظیر برنج، آلومینیم و برنز و مواد غیر فلزی مانند شیشه، لاستیک، پلاستیک، چوب ،نئوپان،ام دی اف ، چوب پلاست ، سنگ و همینطور پرداخت نهایی چوب و قطعات چدنی ، فایبر گلاس اشاره کرد.
 • سنباده زیرکونیم یا زیرکونیاسنباده ای بسیار سخت و مناسب جهت براده برداری های سنگین می باشد.این سنباده از اکسید آلومینیم سختتر اما تیزتر است. رنگ آن آبی و بعضی اوقات سبز می باشد و گریدهای ۱۲۰-۲۴ را شامل میشود. سنباده زنی تمام فلزات آهنی و غیر آهنی مانند استیل،استنلس استیل،آلومینیوم از موارد کاربرد این نوع سنباده است.
 • اسکاچ صنعتی: این ساینده برای پلیسه گیری لبه فلزات یا برای بدست آوردن صافی سطحی یکسان مورد استفاده قرار می گیرند. اکثر چاقوسازان برای پرداخت نهایی تیغه چاقو از اسکاچ های صنعتی استفاده می کنند. درجه بندی این نوع سنباده بصورت خشن، متوسط، نرم و بسیار نرم موجود است. اسکاچ های خشن برای براده برداری و اسکاچ های نرم تر برای پولیش فلز مناسب هستند. این نوع سنباده بر روی فلز کاربرد بیشتری دارد.


انواع سنباده از لحاظ نوع پشت بند:

 1. پشت بند کاغذی : از کم جان ترین و کم دوام ترین نوع سنباده هستند و از این نوع سنباده بیشتر در نقاشی ساختمان استفاده می‌شود.
 2. پشت بند پارچه ای : سنباده های پارچه ای از دوام زیادی برخوردارند و در رنگ کاری چوب این نوع سنباده را به دستگاه سنباده مانند ماشین پوست دیسکی غلتکی و ماشین لرزان وصل نموده و استفاده می‌کنند.
 3. پشت بند الیافی : شامل تعداد زیادی لایه های پارچه ای است که نسبتا سخت و محکم است  و برای ایجاد پشت بند برای دیسکها و غلتکها به کار می‌رود.
 4. سنباده آهنی : ذرات ساینده این نوع از سنباده، روی پارچه قالب بندی می‌شود و در دو رنگ آبی و قرمز موجود است. رنگ آبی برای فلزات و رنگ قرمز برای چوب مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 5. تَه‌پوست: سنباده‌ای است که پس از کار بسیار، بیشتر ذرات ساینده و خورندۀ خود را از دست داده است. در نتیجۀ از بین رفتن ذرات ساینده، این سنباده نرم‌تر بوده و از آن می‌توان به جای سنباده‌های گروه نرم‌تر و برای مراحل پایانی استفاده کرد.

پشت سنباده (backing)

 • پارچه: در ۳ جنس J-X-Y
 Y: این نوع بسیار محکم بوده و مناسب برای براده برداری است. پلی استر این نوع باعث میشود تا سنباده استحکام بیشتری داشته باشد و در برابر فشار بالا حین کار بر روی قطعه کار مقاومت بالایی داشته باشد و به آسانی پاره نشود.
 X: استفاده از این نوع برای سنباده ها بسیار متداول است و مناسب جهت کاربردهای عمومی با دستگاه های سنباده زنی معمول می باشد.
 J:  این نوع بسیار منعطف است و زمانیکه انعطاف بالا برای سنباده زنی و یا پرداختکاری مورد نیاز است از این نوع استفاده می شود.
 • کاغذ
  • “A” Weight 
  • “C” Weight 
  • “D” Weight 
  •  “E” Weight
  •  “F” Weight

“A” Weight: این نوع از کاغذ سنباده بیشتر جهت پرداختکاری قطعه کار استفاده می شود و دانه بندی سنباده نیز نرم می باشد.

 “C” Weight: زمانیکه استحکام و انعطاف سنباده مورد نظر باشد از این نوع استفاده می شود. مناسب جهت سطوح مسطح و همچنین ایده آل برای کار بر روی کابینت می باشد. گریدهای نرم و متوسط را پوشش می دهد.
“D” Weight: با توجه به نوع backing که از استحکام نسبی برخوردار است ، این نوع مناسب جهت گریدهای متوسط می باشد.
“E” Weight به جهت استحکام مناسب این نوع از backing، برای کاربردهایی نظیر سنباده نواری، دیسک ها، رول سنباده و سنباده برگه ای کاغذی با گریدهای زبر مناسب است.
“F” Weight : این نوع از backing  برای تولید سنباده نواری باریک و سنباده نواری عریض مورد استفاده قرار می گیرد و برای کاربردهایی نظیر پولیش فلزات و میل لنگ و صنایع مبلمان و کابینت مناسب است.
 • فیبر:
   در تولید دیسک های فیبری از نوعی backing استفاده می شود که دارای استحکام و دوام بسیار بالا و سخت و قدرت مکانیکی عالی و کارامد هستند.
 • ترکیبی:
  شامل ترکیب پارچه و کاغذ که بصورت لمینیت هستند و برای کاربردهایی نظیر سنباده زنی کف و سطح و همینطور با دستگاه های سنباده زنی استفاده می شوند.

انواع چسب ها:

یکی از فاکتورهای مهم و تعیین کننده در تولید سنباده چسب است. در تولید سنباده از دو لایه چسب استفاده می شود که لایه اول دانه های سنباده را به backing می چسباند و لایه بعدی بر روی دانه های ساینده باعث چسبندگی آنها به یکدیگر می شود. چهار نوع چسب در تولید سنباده استفاده می شود.
 1. ​چسبدر هر دو لایه استفاده می شود. چسب روی چسب معمولا برای پرداخت های عالی استفاده می شود
 2. رزین بر روی چسب: برای لایه اول از چسب و برای لایه دوم از رزین استفاده می شود که با اینکار مقاومت چسب در برابر گرما بالا می رود
 3. رزین بر روی رزین: رزین مصنوعی برای هر دولایه بکار برده می شود. این نوع از چسب سخت ترین و قوی ترین برای تولید سنباده است و همچنین مقاومت عالی در برابر گرما از خصوصیت آن است
 4. ضد آب: چسب رزین برای هر دولایه بر روی backing ضد آب استفاده می شود و به اپراتور این اجازه را میدهد که بتواند در حین کار از آب و یا روغن های حل شونده به جهت خاصیت ضد آب بودن سنباده استفاده کند.
شایان ذکر است که بدلیل سختی چسب ، سنباده ها منعطف نیستند. سفت ترین نوع چسب همانطور که گفته شد رزین بر روی رزین است و معمولا برای backing X در جاییکه نیازی به انعطاف برای سنباده زنی یا پولیش قطعه کار نیست کاربرد دارد. منعطف ترین نوع چسب هم چسب بر روی چسب است که برای پارچه نوع J استفاده می شود و بدلیل انعطاف آن برای پولیش و پرداخت قطعات و سطوح منحنی دار مناسب است.

انواع سنباده از لحاظ شکل ظاهری و ابعاد :

 1. سنباده صفحه ای یا ورقه ای
 2. سنباده رولی یا توپی
 3. سنباده تسمه ای یا نواری
 4. سنباده نواری کم عرض
 5. سنباده دیسکی یا دایره ای
 6. سنباده پره ای یا ورقه ورقه


استاندارد ودرجه بندی سنباده :

سنباده ها بر اساس ریزی ودرشتی ذرات ساینده و تعداد آنها در واحد سطح (اینچ مربع) درجه بندی و شماره گذاری می‌شود هر قدر تعداد دانه ها بیشتر می‌شود اندازه آنها نیز ریزتر می‌شود بنابراین سنباده نرمتر می‌شود. در ایران معمولا از سیستم اروپایی برای شناسایی درجه ی  سنباده استفاده‌‌ می‌شود.

 

    درجه بندی

   نوع سیستم      

فوق العاده نرم

خیلی نرم

نرم

متوسط

زبر

خیلی زبر

فوق العاده زبر

سیستم اروپایی

600-400

380-230

200-160

150-120

120-80

80-40

30-12

سیستم انگلیسی

000/

00/

0/

1

F1

F2

F3

سنباده پوست آب :
کاغذ سنباده هایی هستند که چسب ضد آب سیلیس دارند و برای سنباده کاریهایی که باید همراه آب استفاده شوند به کار می‌رود آب ذرات سنباده شده را به بیرون هدایت می‌کند و از پر شدن فاصله  بین ذرات سنباده جلوگیری می‌کند. معمولا در مراحل پایانی در زنگ آمیزی چوب ، از پوست آب استفاده‌‌ می‌شود.
شرایط نگهداری سنباده:
دما و رطوبت دو عامل مهم و تاثیرگذار در کارکرد سنباده هستند. نگهداری نادرست سنباده میتواند طول عمر سنباده را تا ۷۰% کاهش دهد. پارچه پشت سنباده و نوع رزین آن نسبت به تغییرات آب و هوایی محیط نگهداری سنباده حساس بوده و امکان دارد که نسبت به میزان رطوبت موجود در هوا خشک و شکننده و یا نم دار شوند.نوسانات شرایط محیطی میتواند آسیب جدی به رزین سنباده وارد آورد. رطوبت شدید ممکن است ساختار بعضی از انواع چسب ها را خمیری شکل کرده و باعث شود سنباده در حین کار بر روی قطعه کار سریع پر شود و یا دانه های سنباده ریزش پیدا کنند. خشکی محل هم ممکن است محصول سنباده را ترد و شکننده کرده و سنباده فرم و شکل خود را از دست بدهد.
دمای محل نگهداری سنباده بایستی بین ۲۶- ۱۸ درجه سانتی گراد و رطوبت نیز بین ۵۰-۳۵% (۴۵% ایده آل است) باشد. همچنین بسته بندی سنباده باید از دیوارهای نم دار و یا زمین سرد که ممکن است رطوبت را بخود جذب کند دور بماند. محل نگهداری سنباده ها نبایستی نزدیک به منبع گرما مانند رادیاتورها، لوله انتقال آب گرم و غیره باشد. سنباده هایی که  از بسته بندی خارج می شوند ممکن است بدور سیلندر آویزان شوند اما هرگز سنباده ها را به میخ یا لوله آویزان نکنید چرا که باعث می شود پشت سنباده از محل آویزان شدن ترک برداشته و دانه های سنباده نیز ریزش پیدا کند.
اهمیت طریقه نگهداری از سنباده ها و بخصوص سنباده های نواری عریض در صنایع چوب دو چندان است. چرا که اغلب اینطور گمان می رود سنباده ها در برابر باران، گرما، سرما و تغییرات محیطی نفوذناپذیرند اما اینطور نیست. در بسیاری از کارخانه ها محل مناسب و جداگانه ای جهت انبار و نگهداری سنباده ها وجود ندارد و اکثرا فاقد شرایط ایده آل برای نگهداری هستند. اتاق هایی با تهویه مناسب بهترین پیشنهاد برای کارخانه هایی با مصارف زیاد می باشند. اگر سنباده ها برای مدت طولانی بایستی نگهداری شوند توصیه میشود تا در بسته بندی اصلی خود بمانند و سنباده هایی که از بسته بندی خارج شده اند بهتر است بصورت ایستاده در قفسه نگهداری شوند.
 زمان تغییر فصول را می توان بعنوان بروز این قبیل مشکلات در نظر گرفت. معمولا در فصولی که با تغییرات شرایط آب و هوایی مواجه می شویم زمان کافی به سنباده ها برای تطبیق با این شرایط جدید داده نمی شود پس بنابراین کارایی این سنباده ها از حد رضایتمندی سابق افول پیدا می کند. در صورتیکه رطوبت محیط افزایش پیداکند نم موجود در سنباده که عمدتا مربوط به چسب آن می شود هم زیاد می شود و کارایی و بازدهی محصول سنباده کاهش پیدا می کند. در مورد سنباده ها با چسب این کاهش در حدود ۱۰۰ – ۵۰% و سنباده ها با رزین تا ۲۵% می باشد.
عکس العمل backing سنباده ها (پارچه، کاغذ و فیبری) نسبت به تغییر میزان رطوبت بدین صورت است که سنباده تغییر شکل میدهد بدین معنا که رطوبت بالا باعث می شود تا قسمت ساینده سنباده بسمت بالا خم شود و حالت مقعر پیدا کند و رطوبت پایین یا خشکی محیط باعث بوجود آمدن سطح محدب شده و سنباده از قسمت ساینده به داخل جمع می شود .
برای سنباده کاری باید به نکات زیر توجه کرد :
 •  سنباده کاری همیشه از سنباده زبر شروع شده و به ترتیب از سنباده نرمتر استفاده می‌شود.
 •  هنگام استفاده از سنباده با دست سنباده را از عرض نصف نموده و آن را سه لا کنید این کار باعث می‌شود هنگام کار سنباده نلغزد و آسیب به انگشتان نزند.
 •  در موقع سنباده زدن از تمام جهات و قسمتهای سنباده استفاده کنید.
 •  سنباده های زبر پس از استفاده نرم شده و می‌توان به جای سنباده نرم استفاده کرد.
 •  در رنگ کاری چوب همیشه سنباده باید در جهت الیاف چوب کشیده شود.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .